Zielona szkoła

Informacje ogólne

Zielona szkoła 2024 - wakacyjny wyjazd młodzieżowy do Bułgarii

Klub Turystyczny Koziołka Matołka zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wycieczce wakacyjnej nad brzegiem Morza Czarnego w mieście Carevo w Bułgarii. To już kolejna zielona szkoła w tym miejscu,w tym roku planujemy zorganizować ją od 24 czerwca. Pierwszeństwo w zapisach mają uczniowie ZS 1 w Stalowej Woli. Wycieczka odbędzie się przy minimum 40 osobach chętnych. Nie jest to wyjazd organizowany przez szkołę. O udziale w wycieczce decyduje kolejność zgłoszeń.

Termin - 24.06.- 2.07. 2024

 

 

Do Careva jeździmy od 2005 roku, kilkakrotnie organizowaliśmy tak zielone szkoły jak i wycieczki wakacyjne. Carevo to jedno z najdalej położonych miast na południowym wybrzeżu Bułgarii, 60 km od granicy z Turcją. Osiedle Nestinarka do którego się udajemy to kompleks ośrodków wypoczynkowych i hoteli, położonych kilka kilometrów od centrum miasta. Jest to miejsce ciche i spokojne, a przede wszystkim bardzo bezpieczne. Sam ośrodek w którym przebywamy to kompleks Swietlina, pamiętający jeszcze czasy poprzedniej epoki, lecz na bieżąco modernizowany. Nie ma co liczyć na pięciogwiazdkowe luksusy, lecz za tę cenę oferuje rzeczywiście zadowalające warunki. Mieszkamy w najczęściej czteroosobowych, murowanych domkach, posiadających toalety z prysznicem, na wyposażeniu każdego domku jest również tv sat oraz lodówka. Na terenie ośrodka jest stołówka, gdzie spożywamy posiłki. Ośrodek jest położony wśród drzew, co sprawia, że letnie upały i prażące słońce nie dają się we znaki. 

 

Odległość ośrodka od morza to ok. 200 m., czyli kilka minut spaceru. Plaża jest piaszczysta, otoczona hotelami. Morze w tym miejscu jest dosyć spokojne, łagodnie pogłębiające się. Przy plaży znajdują się bary, gdzie za niezbyt duże pieniądze można ochłodzić się lub zjeść popularną sałatkę szopską. Istnieje możliwość wypożyczenia za dodatkowe pieniądze parasola lub leżaka oraz skorzystać z atrakcji, jak jazda skuterem, na bananie, rowerku wodnym.
Na plaży czasami pojawiają się kamienie, uprzykrzające zejście do morza. Warto zabrać więc ze sobą obuwie plażowe zabezpieczające stopy. Plaża jest strzeżona, co kilkadziesiąt metrów jest baza ratowników. Ratownik jest również w składzie kadry.

 

 W trakcie turnusu przewidziane są liczne wycieczki ujęte w opłacie za wyjazd.

 

W cenę wyjazdu wliczone są również posiłki. Są to 3 posiłki dziennie, różniące się od typowej polskiej kuchni. Nie ma co liczyć na ziemniaki i schabowego, rano dostaniemy bułkę, obiad to zupka plus dodatkowa lokalna przekąska, na kolację również nie dostaniemy kanapek, jak w Polsce, bardziej miejscowe danie. Posiłki są lekkostrawne, ich wielkość niekoniecznie sprawi, że będziemy najedzeni. Jednak nie ma żadnego problemu, aby dokupić jedzenie czy to w nieodległych barach, czy też w sklepach spożywczych.

  

Jedziemy autobusem wyposażonym w toaletę, tv, klimatyzację. Przejazd Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria. Podróż trwa ok. 24-27 godzin. Nie przewidujemy dłuższego postoju, lecz krótkie przystanki na toaletę. Do Bułgarii wjeżdżamy z ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Proszę dokładnie sprawdzić datę ważności dokumentu. Proszę również wyrobić kartę EKUZ. Każdy uczestnik jest ubezpieczony, jednak karta EKUZ częściej lepiej się sprawdza niż dodatkowe ubezpieczenie.

 

Cena za wycieczkę 1800 zł. Cena zawiera: przejazd, zakwaterowanie w ośrodku Nestinarka/Carevo, śniadania, obiady i kolacje, przejazdy na wycieczki na miejscu, opieka wykwalifikowanej kadry, ubezpieczenie.

Aby zapisać się na wycieczkę należy wpłacić zaliczkę - 500 zł na konto podane poniżej. W przypadku rezygnacji z wyjazdu zaliczka nie będzie zwracana. Jeśli wycieczka nie dojdzie do skutku, całość zaliczki zostanie zwrócona. 

 

Całość kwoty proszę wpłacać 31.05.2024 na konto.

 

 

 

 

Dodatkowe informacje

Witold Wieprzęć

 

nr rachunku:

Klub Turystyczny Koziołka Matołka

48 1050 1445 1000 0090 4141 4286

 

 

Wycieczka do Bułgarii 2024 - plan

 

Dzień 1 - 24.06.24  zbiórka 7.45, wyjazd godz. 8.00 ze Stalowej Woli, parking przy KUL, ul. Kwiatkowskiego,  przejazd Słowacja, Węgry, Rumunia

 
Dzień 2 - przyjazd do Careva ok 11, zakwaterowanie, obiad, odpoczynek po podróży, rekonesans po okolicy/plaża


Dzień 3 - Wypoczynek, plażowanie, zwiedzanie Careva


Dzień 4 - Wycieczka do Nesebaru - całodzienna wycieczka do miasta zaliczanego do pomników kultury, jednego z dziewięciu obiektów w Bułgarii pod opieką UNESCO.
W drugiej części dnia dla chętnych wizyta w
aquaparku, cena ok. 100zł (opłata indywidualna), naprawdę warto!

Dzień 5 - Wypoczynek, plażowanie,


Dzień 6 - Wycieczka do Achtopolu - miasto nad Morzem Czarnym w małej odległości od granicy z Turcją.  W drugiej części dnia wycieczka do Sinomorca


Dzień 7 - Plażowanie, wycieczka Sozopolu


Dzień 8 -  Śniadanie, obiad, wyjazd po obiedzie do Stalowej Woli,


Dzień 9 - Powrót do Stalowej Woli w godz. popołudniowych

© 2024 Klub Turystyczny Koziołka Matołka